Известия
Изчисти всичко

ОКР магическо мислене

Ocdsufferer
(@ocdsufferer)
Активен Потребител
Присъедини се към ОКР Форум: преди 9 месеца
Публикации: 6
Стартер на тема  

Имам ОКР. От няколко месеца ме мъчи обсесия свързана с магическо мислене: мисля че мога да предизвиквам лющене на кожата на краката си с мисъл. Пил съм много лекарства , но в момента пия пароксетин и флупентиксол.

Цитат
Vladimir
(@vladimir)
Знаменит Потребител Admin
Присъедини се към ОКР Форум: преди 1 година
Публикации: 20

Здравейте, при ОКР често се случва това магическо мислене. Свързано е с това, че хората с натрапливости нямат добра връзка с реалността и поради това ирационалното мислене и поведения доминират. Добре е, че пиете лекарствата си сега. Те задържат нещата на някакво ниво, но е важно да се движите и специално да ходите пеша поне час на ден. Само мисли ли имате? Ритуали има ли? От колко време е заболяването? Имате ли работа, някакво сериозно занимание? Фокуса върху рационални, реални неща пази от ирационизациите.

ОтговориЦитат
Ocdsufferer
(@ocdsufferer)
Активен Потребител
Стартер на тема  

Да, имам ритуали в опит да предотвратя беленето - повтарям действията си, за да ги направя "правилно", но така или иначе то се случва скоро след като ми се е появила такава мисъл ,затова почвам да мисля , че е нещо  паранормално, а не психично разстройство.  Не ходя много пеша, но работя, въпреки че не харесвам работата си. Преди ходех на фитнес, но спрях, но смятам пак да почна. Заболяването е от ученическите ми години, сега съм на 27. Пил съм много лекарства, включително Кломипрамин и Сертралин, Есциталопрам. 

Искам да спра да мога да предизвиквам неща с мисълта си, ужасно е. Всички казват че нямам такава способност, но аз мисля, че имам. Това е настоящата ми обсесия, но иначе съм имал всякакви. Но като цяло не пасвам на клишираният образ на ОКР с манията за чистота, дори ме мързи понякога да поддържам личната си хигиена.

ОтговориЦитат
Vladimir
(@vladimir)

Ако започнете отново да ходите на фитнес и също започнете да отделяте час на ден да ходите ще се опчувствата по-добре. Колкото до кожния проблем, защо не посетите дерматолог?? Може да е дермагологичен проблема, а може и да е психосоматика. Ходете! Във всеки случай не е "магичен", а или дермато-логичен или психо-логичен. Колкото до ОКР, което имате от малък, след като го имате от около 15 или повече години, пил сте толкова медикаменти и прибавя нови симптоми, намирам за добе да поработите сериозно психотерапевтично, заедно с фитнеса и медикаментите. Няма сам да си отиде. ОКР е сериозно предизвикателство, което иска сериозен комплектесн подход. Затова съм написал книгата за него - за да има разумно и дълбоко разбиране за рисковете, процесите и логиката му, а не да се губят години от живота. Желая Ви успех!

Харесано от GDSkeed
ОтговориЦитат
Ocdsufferer
(@ocdsufferer)
Активен Потребител
Стартер на тема  

Ще направя това, което казвате, но по отношение на медикаментите - не съм пробвал два SSRi- та сред които Прозак, който би ми помогнал в отслабването. Добре ли ще е да сменим и антидепресанта или да остана на Пароксетин?

ОтговориЦитат
Vladimir
(@vladimir)

Здравейте отново, прощавайте, но не е коректно и професионално да се корегират медикаменти онлайн. Коректното е който е назначил лечението да го промени ако не дава нужния ефект. Колегата Ви познава, преглеждал Ви е и би следвало да знае какво има предвид с настоящата медикаментозна схема. Самолечението и дистанционното лечение са опасни и с неясен ефект, при което може да се опорочи ефекта, както и доверието в метода. Пробвайте онова, което дадох като идея, то най-вероятно ще помогне и в никакъв случай няма да навреди, но за медикамента се въздържам от коментар и това е от Ваша полза.

ОтговориЦитат
Ocdsufferer
(@ocdsufferer)
Активен Потребител
Стартер на тема  

Възможно ли е от ОКР-то да имам когнитивни дефицити? Справям се трудно на работните си места.

ОтговориЦитат
Vladimir
(@vladimir)

Здравейте, не само е възможно, а се среща често. Ако изразходвате един ресурс прекалено той се изчерпва, а ако го използвате за ненужни и излишни неща той не стига за нужното. Магическото мислене черпи интелектуален ресурс за несъществуващи неща, вместо да се насочи за адаптивно решаване на нужни. Като примисляте "магически" неща или въобще натрапливости, които сами по себе си са ирационални, нямате ресурс да се концентрирате в работата си. Изтощавате се. Това е характерно при хора с натрапливости. Да се върнете към реалните неща за Вас е жизнено важно.

Харесано от GDSkeed
ОтговориЦитат
Ocdsufferer
(@ocdsufferer)
Активен Потребител
Стартер на тема  

В България прави ли се дълбока мозъчна стимулация при ОКР?

ОтговориЦитат
Vladimir
(@vladimir)

Здравейте, нямам информация, а и с метода, с който работя не се налага ползването на такава.

ОтговориЦитат
Ocdsufferer
(@ocdsufferer)
Активен Потребител
Стартер на тема  

При резистентно ОКР струва ли си да се пусне ЕЕГ?

ОтговориЦитат
Vladimir
(@vladimir)

Здравейте, всяко изследване си струва, стига лекуващия да знае за каква информация би му донесло. Нужна е индивидуална оценка на случая. Ако имаме само натраплив синдром не виждам смисъл от ЕЕГ. Ако има насложена и друга органична симптоматика, изследването е уместно. Но това не е Ваша грижа, то е работа на онзи, който поеме лечението Ви. Правенето на изследвания заради изследването намирам не просто за ненужно, а и за травмиращо, а също и глупаво. Не се опитвайте да се самолекувате! Доверете се на лекуващите Ви! Посто им споделете как се чувствате.

ОтговориЦитат